Çocuk Evleri

Vakfımız ile T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında, 7 çocuk evimizde koruma altındaki çocuklara yuva oluyoruz. Detay

Çocuk Evlerimizde Yaşamakta Olan Çocuklara Yönelik Hizmetler

Ev Temini: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında devlet korumasında bulunan çocuklar için satın alma ya da kiralama yoluyla ev sağlıyor ve evin tefrişatını yapıyoruz.

Bakım Onarım: Çocuk Evlerimizdeki tamirat, boya, bakım işlerini düzenli olarak yapıyor ve takip ediyoruz.

Genel İhtiyaç Temini: Çocuk evlerimizin ev eşyası, kırtasiye, giyim ve gıda ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Sosyal Faaliyetler: Çocukların topluma uyum sağlayabilmesi ve farklı ortamlara uygun davranış kalıplarını geliştirebilmeleri için kültür gezileri, tatil programları, doğum günü kutlamaları, bayramlaşma, Mütevelli Heyeti üyeleriyle aile buluşmaları, gelen çocuklara karşılama, ayrılan çocuklara uğurlama törenleri, gönüllülerle buluşma, vb. çalışmaları hayata geçiriyoruz.

Psiko-Pedagojik Çalışmalar: Çocuk evlerimizde kalan her çocuk için gelişimsel değerlendirme, psikolojik değerlendirme ve eğitim ihtiyaçlarının analizini yapıyor, elde edilen veriler ışığında en uygun gelişim metotlarını uyguluyoruz.

Ulaşım Desteği: Çocuk Evlerimizde kalan çocuklarımıza; gezintiye ve okula gidecekleri zamanlarda ulaşım desteği veriyor; ayrıca doktor ve psikolog randevularında da ulaşımlarını sağlıyoruz.

Çocuk Evlerimizden Ayrılan Çocuklara Yönelik Hizmetler

Ev kurma: Reşit olma ya da evlenme nedeniyle kurumla ilişiği kesilen çocukların yaşamayı tercih ettikleri semtlerde, evin düzenini sağlıyor ve iş bulana kadar destekliyoruz.

Evlenme Desteği: Çocuk evlerimizden evlenerek ayrılan ya da çocuk evinden ayrılıp eğitimlerini tamamlayarak evlilik yoluna giden gençlerimize, aileye en çok ihtiyaç duydukları bu dönemde gönüllülerimizin de katkılarıyla maddi ve manevi her türlü desteğimiz ile onların yanında oluyoruz.


Aile Destek Modeli

Vakıf ekibimiz tarafından yapılan sosyal incelemeler sonucunda hizmet kapsamımıza uygun bulunan aileler, ihtiyaçları doğrultusunda tarafımızca destekleniyor. Detay

Aile Destek Türlerimiz

Geçici Destek: Ailelerin yaşadıkları kimi zaman oldukça zor olabilen dönemlerde kısa süreli olarak onlara maddi ve psiko-sosyal destekler sağlıyoruz.

Kısmi Destek: Yaşamlarını kendi imkânlarıyla sürdürebilen ancak zaman zaman zorlanan ailelerimizle bağ kurarak kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor, periyodik destek (giyim, kırtasiye, burs vb.) veriyoruz.

Uzun Süreli Destek: Yaşamlarını sürdürmekte zorlanan ailelerimizin ihtiyaçları oranında her alanda yanlarında bulunuyoruz. Duruma göre, aşağıda sıralanan alanlarda katkı sağlıyoruz. Bununla da evdeki çocuklar eğitim hayatlarını tamamlayıp bir işe yerleşene kadar aileyi maddi ve psiko-sosyal desteklerle güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede aile bütünlüğünün korunmasına ve sürecin daha sağlıklı geçirilmesine katkı sağlıyoruz.

Aile Destek Modeli Kapsamında İhtiyaca Göre Verdiğimiz Hizmetler:

 • Kira yardımı
 • Ev taşıma
 • Ev kurma
 • Okul araştırması ve çocukları okula yerleştirme
 • Psikolojik destek
 • Sağlık yönlendirme ve takip
 • Çocuk eğitimi ve psikolojik gelişim seminerleri
 • Akademik destek amaçlı yaz ve kış dönemi destek kursları
 • Gıda yardımı
 • Giyim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Fatura yardımı
 • Çeyiz yardımı
 • İhtiyaç duyulan diğer alanlar

EĞİTİM ÇALIŞMALARI

Destek olduğumuz ailelerimiz ve çocuklarımızın eğitim ve gelişimine katkıda bulunmaya yönelik çalışmalarımızı hayata geçiriyoruz. . Detay

Eğitim Merkezi

Vakfımızın aynı anda vakıf merkezi de olan, Halkalı Atakent Mahallesi’ndeki 1100 metrekarelik bir eğitim alanı, koruma altında olan ve destek olunan ailelerdeki çocuklarımızın eğitim ve gelişimine destek olabilecek hizmetleri vermek üzere oluşturulmuştur. Ayrıca eğitim merkezimiz farklı STK’lar bünyesinde kalan çocukların da yararlanması misyonuyla faaliyettedir.

Akademik Destek Programı

Okul sezonu boyunca çocuklarımız eğitim merkezimizde okul derslerine destek amaçlı olarak matematik, fen, İngilizce, Türkçe, sosyal bilgiler ve din dersleri gibi alanlarda dersler görmekte, etüt çalışmalarına katılmakta ve sanatsal ve sportif etkinliklerde yer almaktadır.

Yaz Okulu

Okulların tatil olduğu dönemde yüzme, spor, piknik gibi aktivitelerle birlikte, zekâ oyunları, görsel sanatlar, Kuran-ı Kerim eğitimi gibi faaliyetler yapılmaktadır.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Vakıf ekibimiz alanında uzman kişilerden oluşmakta, bu uzmanlıkla ihtiyaç duyan STK’lara, destek olunan ailelere, koruyucu aile adaylarına ve çocuk evlerindeki çocuklara gerekli zamanlarda rehberlik yapılmakta, aile ve çalışanlara yönelik eğitimler düzenlenmektedir. Detay

Koruyucu Aile Danışmanlığı

Bir çocuğun biyolojik aile ya da akrabası yanında büyüme fırsatı olmadığında koruyucu aile yanında büyümesi, aile ortamında büyüyebilmesi için son şansıdır. Bu bilgiden hareketle, vakfımız koruyucu aile hizmetini tanıtmaya ve çocuk evlerimizde yaşayan çocukları koruyucu aileleriyle buluşturmaya yönelik hem bilgilendirici çalışmalar yapmakta, hem de koruyucu aile yanına yerleşen çocukların psikolojik, sağlık, eğitimsel ve maddi ihtiyaçları olması halinde çocuklara ve ailelere destek olmaktadır.

Eğitim Danışmanlığı

Vakfımız çocukların uygun okula yerleşmesi, sınavlara hazırlanması, akademik başarı sorunlarının tespiti ve çözümü gibi konularda desteklediği ailelere rehberlik yapmaktadır.

Psiko-Pedagojik Danışmanlık

Gerek genetik olarak yatkınlık gerekse zorlayıcı yaşam olayları nedeniyle çocukların ve yetişkinlerin yaşadığı zorluklara yönelik terapi hizmetleri verilmekte, yönlendirmeler yapılmakta, tedaviye devamlılıkları takip edilmektedir.

BURSLAR VE YARDIMLAR

Vakfımızın temel çalışmalarından biri hiçbir zaman nakdi yardım olmamıştır. Bununla birlikte, özellikle destek olunan ailelerin çocukları olmak üzere kurulduğumuz günden bugüne dek sınırlı sayıda öğrenciye de burs vermeye devam etmekteyiz.

Koruyucu Aile Danışmanlığı

Bir çocuğun biyolojik aile ya da akrabası yanında büyüme fırsatı olmadığında koruyucu aile yanında büyümesi, aile ortamında büyüyebilmesi için son şansıdır. Bu bilgiden hareketle, vakfımız koruyucu aile hizmetini tanıtmaya ve çocuk evlerimizde yaşayan çocukları koruyucu aileleriyle buluşturmaya yönelik hem bilgilendirici çalışmalar yapmakta, hem de koruyucu aile yanına yerleşen çocukların psikolojik, sağlık, eğitimsel ve maddi ihtiyaçları olması halinde çocuklara ve ailelere destek olmaktadır.